ارزیابی

ارزیابی

در این مرحله اطلاعات روشن، درست و جامع از تأمین‌کننده دریافت می‌شود. فرایند تولید، ویژگی‌های محصول، مواد تشکیل‌دهنده، حجم تولید و بسیاری دیگر از این دست در این مرحله مکتوب می‌گردد. این مرحله ازآن‌رو مهم است که شرکت توزیع گستران در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود مطمئن شود که محصولات فاقد استانداردهای مورد نظر این شرکت به سبد پخش وارد نخواهند شد. از سویی نیز، اطلاعات به دست آمده از این مرحله مواد خام طرح‌های بازاریابی را تشکیل خواهند داد که پس از ورود هر محصول به سبد پخش برای آن تدوین خواهد شد.

تدوین اهداف تحقیقات بازار

واحد بازاریابی شرکت توزیع گستران به عنوان مسئول امور توسعه سبد پخش ، ابتدا تمام اطلاعات در مورد برندهای کاندید ورود به سبد پخش را از منابع مختلف کتابخانه‌ای و افراد صاحب‌نظر دریافت می‌کند. پس از تجزیه‌وتحلیل کلیه اطلاعات به دست آمده، در این مرحله واحد بازاریابی مسائل اصلی برای شروع فاز تحقیقات بازار را تدوین می‌نماید. علاوه بر طرح مسئله از سوی واحد بازاریابی، فرایند تحقیقات نیز با همکاری این واحد و واحد تحقیقات بازار تدوین می‌شود.

 

 

ارزیابی منابع درون‌سازمانی

در این مرحله منابع مورد نیاز سازمان از نظر نیروی انسانی، انبار، ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز پخش بررسی می‌شود. در صورت کمبود در هرکدام از این موارد شرکت توزیع گستران خود را متعهد می‌داند در اسرع وقت امکانات و منابع مورد نیاز برای تسهیل روند ورود هر محصول به سبد پخش و فروش آن را فراهم آورد. از این رو شناخت منابع درون‌سازمانی امری اساسی است که از بی‌برنامگی‌ها در آینده جلوگیری خواهد کرد.

برگزاری کمیته توسعه محصول

در ادامه روند ورود یک محصول به سبد پخش، اطلاعات جمع‌آوری‌شده باید در کمیته‌ای تخصصی بررسی شده و محصول مورد نظر تأییدیه نهایی را دریافت نماید. کمیته‌ای که در شرکت توزیع گستران مسئولیت تأیید نهایی را به عهده دارد «کمیته توسعه محصول» است. کمیته توسعه محصول مشتمل بر مدیریت عامل، معاونت‌های بازرگانی، پخش ، فروش و طراحی و کنترل هولدینگ و مدیران بازاریابی، تحقیقات بازار، تأمین و مالی است. در این کمیته مدیر تأمین داده‌های جمع‌آوری‌شده از کل واحدهای سازمان را در قالب ورودی‌های کمیته ارائه می‌نماید و اعضا کمیته پس از بررسی و تجزیه‌وتحلیل داده‌های موجود نظر نهایی در مورد هر تأمین‌کننده را اعلام می‌کند.

 

 

استخراج اهداف فروش

واحد برنامه‌ریزی توزیع گستران هرساله با توجه به اطلاعات فروش سال گذشته، تحلیل و پیش‌بینی وضعیت بازار در سال جاری و همچنین بررسی طرح‌های بازاریابی اهداف فروش هر محصول را تعیین می‌کند. این اهداف، ابتدای هر ماه به واحد فروش ابلاغ می‌شود. «اهداف فروش» از دو جهت مهم است، اول اینکه واحد فروش را ملزم به در نظر گرفتن تمام محصولات سبد پخش و تأکید بر فروش همه آن‌ها می‌کند؛ و دوم این اهداف و میزان تحقق آن‌ها می‌تواند به عنوان کارنامه فعالیت‌های توزیع گستران به تأمین‌کنندگان تقدیم شود.